بسته
(0) آیتم ها
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
همه دسته ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  365 هزار متقاضی خانه اولی برای تسهیلات خرید مسکن و ناتوانی بانک مسکن برای خدمت رسانی به مردم

  شنبه, 03 آذر,1397

  حجم ریالی سپرده‌های پس انداز شده ، در صندوق پس انداز مسکن یکم ، ناشی از سپرده گذاری خانه اولی‌ها و سایر متقاضیانی که مشمول شرایط دریافت این تسهیلات ، برای خرید مسکن، در محدوده ی بافت‌های فرسوده ی شهری، نیز مطابق با آخرین آمار‌های موجود، به رقمی بالغ بر ۶ هزار و ۶۱۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان رسیده است! این رقم نیز با افزایش تعداد سپرده گذاران، در صندوق پس انداز مسکن یکم روز به روز در حال افزایش می باشد.

  منابع پس انداز شده از طریق سپرده گذاری خانه اولی‌ها ،  و سایر متقاضیان واجد شرایطی که دریافت این تسهیلات به آنان تعلق میگیرد، به عنوان یکی از اصلی‌ترین منابع ،برای پرداخت تسهیلات به گروه‌های متقاضی خرید مسکن ،با استفاده از تسهیلات یکم تلقی می‌شود!یعنی از منابع پس انداز شده در این صندوق،  به عنوان بخشی از منابع مورد نیاز برای پرداخت تسهیلات،  به خانه اولی‌ها و متقاضیان خرید مسکن ،در بافت‌های فرسوده ای که واجد شرایط دریافت این تسهیلات باشند، استفاده می‌شود.

  تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم، در بالاترین سقف قرار دارد! متقاضیان انفرادی دریافت این تسهیلات، در شهر تهران به شرط آنکه واجد شرایط خرید مسکن ، با استفاده از این تسهیلات باشند،  می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند! این در حالی است که ،با توجه به امکان استفاده از تسهیلات جعاله ی مسکن به مبلغ ۲۰ میلیون تومان، تمامی تسهیلات گیرندگان می‌توانند،به تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی نیز دسترسی داشته باشند! نرخ سود تسهیلات خرید مسکن، با استفاده از امکان صندوق پس انداز مسکن، برای سپرده گذاران عادی، ۸ درصد و برای متقاضیان خرید مسکن، در بافت‌های فرسوده ۶ درصد است.زوجین متقاضی خرید مسکن ،در شهر تهران نیز که اقدام به سپرده گذاری دو نفره ،برای دریافت این تسهیلات کرده اند، در پایان دوره ی سپرده گذاری به ۱۶۰ میلیون تومان ، تسهیلات زوجین ، و ۲۰ میلیون تومان تسهیلات جعاله،  در صورت نیاز دسترسی دارند ،که این مبلغ برای آن‌ها به ۱۸۰ میلیون تومان می‌رسد! این سقف «سقف ۱۸۰ میلیون تومانی ،تسهیلات خرید مسکن» بالاترین نرخ قابل دسترسی برای زوجین خانه اولی واجد شرایط ، و یا متقاضیان خرید مسکن، در بافت‌های فرسوده با شرایط مشابه می باشد. دوره ی بازپرداخت تسهیلات صندوق پس انداز مسکن، به صورت عمومی، تا ۱۲سقف سال است.  

  این میزان وام به هیچ عنوان ، پاسخگوی گرانی قیمت ، در تهران نیست و بانک مسکن به عنوان متولی این بخش ، هیچ برنامه‌ای را برای جبران تورم ،برای خرید مردم ندارد.

  نکته دیگر ، نگاه تجاری بانک مسکن، به عرصه ی بانکداری هست و همانطور که گفته شد، بازپرداخت وام مسکن یکم این بانک،  تنها ۱۲ سال است! در صورتی که در کشور‌های دیگر ، بانک‌های تخصصی مسکن تسهیلات با سود کم،و با بازپرداخت ۳۰ ساله را به مردم می‌دهند، تا همه ی اقشار مردم بتوانند، مسکن داشته باشند.

  متاسفانه بانک‌های کشورمان ، از جمله بانک مسکن، به هیچ وجه ،نتوانسته اند وظایف خود را درست انجام بدهند، و تنها به دستگاه‌های تجاری و بنگاه داری ، تبدیل شده اند.  

   

   نوشته شده توسط : فاطمه اسدی

   

  انصراف از نظر