Close
0 items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  کنترل اجاره بها ، با برقراری ثبات اقتصادی

  Sunday, January 6, 2019

  رئیس گروه اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: کنترل اجاره بها راهکار کوتاه مدتی ندارد، و تنها با ثبات و امنیت اقتصادی، و رونق ساخت و ساز و ایجاد تناسب بین درآمد مردم و تورّم، و ارزان شدن مصالح ساختمانی می توان کاری کرد.

  زربان گفت: نمی توان برای اجاره بها سقفی گذاشت، زیرا  قانون مالکیت و دلایل شرعی، البته در بحث قراردادهای دوساله، کارهایی انجام شده است.

  این مسئول وزارت راه و شهرسازی درباره عوامل مؤثر در اجاره بها و قیمت مسکن نیز گفت: تورم، میزان عرضه ی مسکن و تقاضا، نرخ سودهای بانکی و سود دهی دیگر بخش های بازار ،  قوانین مالیاتی و ثبات اقتصادی با فضای روانی حاکم در جامعه،  بر قیمت مسکن و اجاره بها تاثیرمستقیم دارد.

  سید یعقوب زراعت کیش کارشناس مسائل اقتصادی نیز،  با اشاره به آمار متفاوت بانک مرکزی از تورّم و اختلاف آن با تورّم قابل مشاهده گفت:

  عوامل مؤثر بر اجاره بها و قیمت مسکن ، برخی درونی و مرتبط با حوزه ی مسکن بوده ، و برخی بیرونی و خارج از حوزه ی مسکن، مانند  بازار ارز و طلا و سود بانکی است.

  کارشناس مسائل بانکی ، یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت مسکن را علاقه داشتن مستاجران به ماندن در آپارتمانی که اجاره کرده اند،  و عدم تمایل آنها به اجاره کردن خانه ای کوچکتر و ارزان تر است، زیرا دوست ندارند با کاهش درآمدشان، سطح رفاهیشان نیز تغییر کند.

   زراعت کیش گفت: باید به کار مشاورین املاکی  بیشتر و سختگیرانه تر نظارت شود، زیرا در افزایش اجاره بها به هر حال تاحدودی نقش دارند،  و باید طبق قوانین و دلایل شرعی مالکان را مجبور کنند، خانه های خالیشان را اجاره دهند.

  این کارشناس گفت: عوامل دیگر موضوع ساخت و ساز است که ، اغلب مالکین در ایران خانه هایی را که می سازند، برای فروش است،  اما در کشورهای دیگر بیشتر خانه هایی که ساخته می شوند مخصوص اجاره هستند ، و باید به این نکته هم توجه کرد.

  در ادامه برنامه خسروی رئیس اتّحادیه مشاوران و املاک هم در ارتباط تلفنی با برنامه گفت: توقف پنج ساله ی ساخت و ساز از علت های  افزایش نرخ اجاره بها و مسکن بوده است.

  خسروی با اشاره به اینکه اجاره بها تابع تورّم و متاثّر از قیمت طلا ، ارز و سود بانکی است گفت: ساختمان سازی ما هنوز سنتی است ، و باید به سمت صنعتی سازی پیش برویم.

  رئیس اتحادیه مشاوران و املاک همچنین گفت: ما امانت فروش مردم هستیم، و مالک تعیین قیمت می کند،  و ما نیزبه او مشاوره می دهیم و ذات کار ما که دلّالیست،  پایین آوردن قیمت است.

  تیم خبری بازارمتریال

  Leave your comment