Close
0 items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  کاهش قدرت خرید مسکن در دهک های جامعه

  Wednesday, January 16, 2019

  جمشید برزگر رئیس انجمن انبوه‌سازان کشور، با بیان این که از سال 92 تا سال 96 روند رشد قیمت مسکن نزولی بوده ، و در برخی از مناطق نیز ثابت بوده است، گفت: از سال 96 به دلیل رشد جهشی قیمت ارز، و گران شدن مصالح ساختمانی برای ساخت وساز، قیمت مسکن و تعداد معامله های نسبت به سال‌های قبل افزایش یافت، و برخی مناطق از رکود چند ساله ی خود خارج شدند.

  وی ادامه داد: قیمت تمام شده ی ساخت مسکن در هر مترمربع ، در مناطق متوسط شهر‌ها به دو میلیون و پانصد هزار تومان رسید، و این در حالی است که برخی از سازندگان نمی‌توانند مسکن های ساخته شده ی خود را، حتی به قیمت تمام شده ی آن بفروشند، و دلیل آن رکودی است که در طی چند ماه گذشته، در شهر‌ها حاکم شده است.

  برزگر با بیان این که قدرت خرید مسکن ، بسیار کاهش یافته و کم شده است، افزود: تسهیلاتی را که دولت، برای خرید مسکن در نظر گرفته ، بسیار پایین است، و از سوی دیگر بازپرداخت‌های بیست تا بیست ویک درصد، با توجه به درآمد متقاضیان، بسیار بالاست، و همین موضوع باعث شده،  که کمتر تسهیلات دریافت نمایند.

  وی تصریح کرد: هم‌اکنون بیش از صد و هفتاد شغل، به بخش ساخت و ساز وابسته است، و با ورود رکود به این بازار ، اقتصاد کشور دچار نابسامانی شده است،  و باید از محل دریافت مالیات،  بتوانیم این حوزه را تقویت نماییم.

  دبیر انجمن انبوه‌سازان کشور، در پایان گفت: دولت باید با استفاده از بخش خصوصی،  و تقویت این حوزه،  و همچنین کاهش نرخ بهره ی تسهیلات خرید مسکن، بتواند قدرت خرید را در این بخش تقویت نماید.

  تیم خبری بازارمتریال

  Leave your comment