بسته
(0) آیتم ها
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
همه دسته ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  فناوری های نوین صنعت ساختمانی باید گسترش یابد

  یکشنبه, 06 آبان,1397

   

  توسعه صنعت و رشد ساختمان، یکی از نشانه های رشد و توسعه کشورها ، محسوب می‌شود. بیشترین سهم انباشت شدن سرمایه ثابت و بالاترین سهم اشتغال ،در بخش صنعت و جذب افراد تحصیل‌کرده و کارآمد در همین بخش، وجود دارد. بالابردن سطح کیفیت در تولید مصالح، شیوه‌های نوین طراحی و اجرا، افزایش سرعت بخشیدن به روند ساخت و ساز، رقابت کردن ، در پیشرفت تکنولوژی، استفاده ی  بهینه از نیروی کار و بهره‌گیری ازفناوری و  تکنولوژی‌های نوین ساخت، همگی جزو مؤلفه‌های بسیار تأثیرگذار ، در این صنعت به شمار می‌آیند. 
  کیفیت پائین ساخت وساز‌، خطرپذیری‌ آن، بهره‌دهی بسیار نامناسب و عمر کوتاه ساختمان‌ها در کشور ، حدود سی سال ارزیابی می‌‌شود. ولی در کشورهای توسعه یافته و پیشرفته،  این زمان بیشتر از صد سال برآورد می‌گردد‌. وضعیت خطرپذیری ساخت و سازها، در کشور ما به گونه ای است که ، بیش از هفتاد درصد شهرهای ایران ، در معرض احتمال زمین لرزه، آن هم با شدت زیاد ، قرار دارند. از سوی دیگر، سرانه مصرف انرژی در ایران ، حدود پنج برابر متوسط کشورهای درحال توسعه‌ می باشد.
   با توجه به نیازهای  موجود در کشور، روش‌های سنتی از جنبه‌های مختلف که به آنها  نگاه میکنیم نیز بهینه نمی‌باشند و جوابگوی میزان تقاضای سالانه مسکن مورد نیاز برای مردم،  نمی‌باشد. از این رو برای پاسخگویی به این تقاضاها، باید  به سمت تولید صنعتی حرکت کنیم و جهت بهره‌ مندی مناسب، از منابع کشور و ارتقاء دادن به شاخص‌های زندگی و کاهش دادن هزینه‌ها ،ضروری، به نظر می‌رسد. تولید صنعتی ساختمان، فرآیندی از ساخت و اجرای بهم پیوسته و زنجیره‌ای ساختمان است ، که در آن اجزا و عناصر ساختمانی ، به صورت مدولار و پیش‌ساخته ،تولید می شود و از نظر کیفیت، در تمام مراحل ساخت و پیاده کردن قابل کنترل می باشد. تجربه جهانی نشان داده است، رسیدن به این امر مهم، فرآیندی نسبتاً زمان‌بر می باشد،  که با سیاست‌گذاری درست، هدف‌گذاری دقیق، برنامه‌ریزی منظم، تدوین قوانین مناسب،  و مدیریت هماهنگ صنایع وابسته، میسرخواهد بود. برای این کار لازم است،تا همزمان با انجام طرح‌های پژوهشی در کشور، سیستم‌ها و فناوری‌های برتر مطرح روز دنیا ،  نیز مورد بررسی های دقیقی قرارگرفته است و امکان‌ بومی‌سازی و حصول اطمینان، از قابلیت منطبق بودن آنها، با الگوهای ساخت و ساز دنباله دار، در کشور انجام شود. 

   

  نوشته شده توسط: فاطمه اسدی

  انصراف از نظر