Close
0 items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  سه فاز کاهش قیمت مسکن

  Wednesday, December 19, 2018

  رکود  بازارمسکن، عمدتا به دلیل، قیمت‌های بالای واحد‌های مسکونی است که با ابزارالات ساختمانی گران قیمت ساخته شده اند. خانه‌های زیادی اکنون در بازار عرضه شده‌، که بیشتر از نیاز مردم نیست، اما تقاضای مؤثری برای آنها وجود ندارد، تا زمانی که این واحدهای مسکونی، به قیمت مناسب برنگردند، چه به صورت سهام وارد بورس شوند یا خیر، بازار مسکن رونق نخواهد گرفت. این امکان نیز وجود دارد ، که با ورود مسکن به بورس، قیمت مسکن افزایش پیدا کند، و این باعث رونق آن شود، اما معامله ی سهام خانه، باز هم در بین سرمایه ‌داران خواهد بود و مردم عادی،  توان خرید خانه را نخواهند داشت!

  متأسّفانه در سال‌های اخیر، به دلیل شرایط مختلف اقتصادی و سیاسی، مسکن با رکودی بی‌سابقه روبرو شده است، و یکی از دغدغه‌های ما در وزارت راه و شهرسازی، بازگرداندن رونق مصرفی، و نه سفته بازانه ، به بازار مسکن بود.

  بر خلاف نظر برخی کارشناسان،  که مدام از خروج رکود بازار مسکن، حرف می زنند، می‌بینیم که هنوز بعد از شش سال، این رکود ادامه دارد ، و بسیاری از کارشناسان، از روی احساس حرف می زنند. در ماده ی 31 قانون اساسی، پیش‌بینی شده است که، دولت باید با سازوکاری مناسب ، برای تامین مسکن، قشرهای ضعیف جامعه، تهیه کند.

  در این میان، از ابتدای تابستان امسال، با گرانی بازار ارز و سکه ،این رشد قیمت، به تمام بازارها گسترش یافته، و در زمانی کوتاه، قیمت‌ همه ی کالاها ،بصورت تصاعدی بالا رفت؛ گرانی ارز و سکه بهانه‌ای شد تا اکثر کاسبان ،کالاهای خود را به دلیل بالا رفتن قیمت دلار ، گران تر به بازار عرضه کنند! این گرانی‌های لحظه‌ای باعث شد ، اعتماد مردم نسبت به بازار، و حتی قیمتهای واقعی کالاهای موجود، از بین رفته، و امرخرید و فروش برای آنها، با مشکل و سختی همراه بشود؛

  اما در این میان بازار مسکن، وضعیت بسیارمتفاوت ‌تری، نسبت به سایر کالاهای اساسی داشت، چرا که بازار مسکن به خودی خود هر چند سال یک بار، دچار رکود مقطعی شده است، و هجوم خریداران برای آن به سردی رفته، و این موضوع باعث شده فروشندگان دچار دستپاچگی شوند، و مسکن خود را با قیمتی  پایین‌تر از نرخ موجود،  برای فروش قرار دهند. ولی اینبار رکود بسیار سنگین ، چاشنی این گرانیها شده، و قیمت‌ها روز به روز افزایش پیدا کرده، و این گرانی و بی ثباتی، در قیمت‌ها باعث شد تعداد معاملاتهای خرید و فروش، بشدت کاهش بیابد،  و صحنه ی فروش بازار مسکن،  تنها در سلطه ی آن دسته از افرادی که قصد فروش فوری مسکن خود را داشتند، باشد؛

  در عین حال، این موقعیت خاص، برای برخی از فروشندگان خیالاتی، این تصور را ایجاد کرد، که برهه ی کنونی ،زمان مناسبی برای افزایش قیمت هر روزه است، و متاسفانه این عادت،  به یک عُرف در تمام کشور تبدیل شد.

   

  به هر حال، یکی از دلایلی که باعث شده بازار مسکن، در ترافیک گرانی قفل بماند، عدم رضایت فروشندگان، به فروش مسکن است. البته با ادامه ی این روند، فروشندگان در آینده ی نزدیک مجبور به کاهش قیمت‌ها خواهند شد .

  پیش بینی می‌شود درچند ماه آینده ، قیمتهای هیجانی مسکن از بین برود. باید در نظر گرفت که اگر مسائل کلی اقتصاد کشور، را حل کنیم، بازاری  متعادل در عرضه و تقاضای واحدهای مسکونی به وجود خواهد آمد ودر آینده ی پیش رو، بطور قطع، تورم واقعی در بخش مسکن رخ نخواهد داد؛ چرا که عرضه ی مسکن بیش از نیاز است!

  تیم خبری بازارمتریال

   

   

  Leave your comment