بسته
(0) آیتم ها
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
همه دسته ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  خانه های قدیمی ارزان قیمت ، در بازار مسکن

  سه شنبه, 02 بهمن,1397

  خرید آپارتمان در تهران،  با وجود این که کار ساده‌ای به نظر می‌رسد، دشواری‌هایی در زمینه ی تشخیص قیمت مناسب، و به قول واسطه‌ها (ارزنده بودن) ملک برای خرید را دارد. یکی از این دشواری‌ها زمانی اتفاق می افتد ، که آپارتمان‌های قدیمی‌ساز و کلنگی ، با بهای بسیار پایین، در بازار فایل می‌شوند. ممکن است خرید ساختمان فرسوده با سن بنای مثلاً سی ساله،  از بابت این که با تخریب و نوسازی آن ، سود قابل ‌توجهی به خریدار خواهد رسید، وسوسه انگیز به نظر برسد.

  امّا برای انجام چنین معامله هایی لازم است، ملاحظات مختلفی در نظر گرفته شود. در دبیشترمواقع فروشنده ی آپارتمان کلنگی، قیمت‌گذاری ملک خود را ، بر اساس قدرالسّهم ملک از کلّ زمین، در ساخت و ساز آتی،  و طبق قیمت هر مترمربّع زمین،  انجام می‌دهد. در این صورت قیمت نهایی به احتمال زیاد،  بسیار بیشتر از حالتی است ، که ملک صرفاً،  به‌عنوان یک واحد آپارتمان قدیمی‌ساز و فرسوده،  فروخته شود. اما در فاز جست‌وجو ، ممکن است ، املاکی پیدا شود ، که به بهای آپارتمان فرسوده ، قیمت‌گذاری شده‌اند، برای مثال در محلّه‌ای که قیمت هر مترمربع آپارتمان نوساز،  حداقل یازده میلیون تومان است، آپارتمان سی سال ساخت،  به بهای مترمربعی کمتر از پنج میلیون تومان فروخته شود.

  در این موارد لازم است دقّت زیادی، درباره ی علت این نوع قیمت‌گذاری ها صورت بگیرد،  و قطعاً باید متقاضی خرید در جست‌وجوی پاسخ به این سوال باشد، که چرا فروشنده ، ملک را بر اساس قدرالسّهم زمین معامله نمی‌کند؟  شاید ملک مورد نظر، همسایگانی دارد که به هر دلیل برای تخریب و نوسازی،  با سایر هم محله ای ها همراه نیستند، یا اینکه ممکن است ملک در نقطه‌ای واقع شده باشد،  که طرح‌های توسعه ی آتی شهری،  نظیر بخشی از شبکه ی معابر از آنجا عبور می‌کند،  و به همین دلیل امکان ساخت‌وساز،  در آنجا وجود ندارد.

  ممکن است ملک مذکور سند نداشته، و به‌ صورت قولنامه‌ای معامله شده باشد،  که در این صورت انجام یک معامله ی شسته _ رفته بسیار سخت می‌شود. دلایل دیگری که می‌تواند به این نوع قیمت‌گذاری ها منجر شود ، و به همین دلیل، توصیه کارشناسان این است که خریداران،  در مورد این قبیل املاک،  حتما تمام برّرسی‌ها و  کارشناسی لازم را انجام بدهند.

  تیم خبری بازارمتریال

  انصراف از نظر