Close
0 items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  حکایت خانه هایی که می توانند، برخی ازمشکلات مردم را حل کنند

  Thursday, January 3, 2019

  ارزش افزوده ی بخش ساخت و ساز ساختمان در اقتصاد ایران، همچنان منفی است ، که با عنایت به بالا بودن حجم بخش ساختمان، از مجموع اقتصاد ایران، پرداختن به این بخش ، اهمّیتی بیش از پیش پیدا می‌کند.

  این گزارش می‌افزاید: در مجموع برّرسی عملکرد شاخص‌های کلیدی بخش مسکن، در برنامه ی ششم توسعه نشان می‌دهد، که براساس سرشماری که در  سال 1395 صورت گرفته است، تعداد خانوارها، در کشور حدود 24 میلیون، و تعداد واحدهای در حال استفاده معادل با 8/22 میلیون است، به عبارت دیگر، نیاز مسکن ناشی از تراکم بیش از یک خانوار، در واحد مسکونی حدود 2/1میلیون واحد است، از طرفی حدود 6/2 میلیون واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد، که به دلیل مطابق نبودن با تقاضای واقعی در بازار بلااستفاده و خالی مانده است.

  با حساب کردن خانه‌های خالی از سکونت، کل واحدهای مسکونی در کشور، حدود 4/25 میلیون واحد است ، که با توجه به تعداد کل خانوارها حدود 4/1میلیون واحد مسکونی، در کشور اضافه بر نیاز، مسکن وجود دارد، اما همان طور که اشاره شد ، مکانیزم بازار در این زمینه درست عمل نکرده است، و بخش عمده‌ای از واحدهای خالی به دلیل مطابق نبودن با نیاز مصرفی، و قدرت داشتن متقاضیان به صورت لوکس و با متراژ بالا، ساخته شده است.

  تعداد واحدهای مسکونی عرضه شده ی شهری در سال 96 حدود سیصد و سی وچهار هزار واحد مسکونی است ، که نسبت به هدف‌ گذاری اوّلیه حدوداً پنجاه درصد انحراف وجود دارد. تعداد واحدهای عرضه شده در سال 96 نسبت به نیاز سالانه ی مسکن در کشور، که سالانه حدود هفتصد هزار واحد می باشد، رقم بسیار پایینی است ، و یکی از دلایل افزایش قیمت از نیمه ی این سال نیز همین کاهش عرضه بوده است.

  تعداد واحدهای مسکونی روستایی تکمیل شده در سال 96 نیز ، حدود هفتاد و یک هزار واحد ساختمان بوده ، که نسبت به هدف کمی  که در نظر گرفته شده، برای این هدف صد و هفتاد هزار واحد مسکونی است که عملکرد مناسبی به حساب نمی آید.

  تیم خبری بازارمتریال

  Leave your comment