Close
0 items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  حقّ مسکن کارگران در سال 98 چقدر می شود

  Sunday, January 20, 2019

  حق مسکن کارگران،به عنوان یکی از فاکتورهای سال آینده، فردا در جلسه ی شورای عالی کار، با حضور شرکای اجتماعی برگزار خواهد شد .

   حق مسکن کارگران آخرین بار  در آبان‌ماه سال 95با افزایش صد درصدی از بیست هزار تومان،  به چهل هزار تومان، افزایش پیدا کرد، اکنون بعد از دوسال، که حق مسکن ثابت شده، قرار است، در جلسه ی دوشنبه اول بهمن ماه افزایش حق مسکن 98 کارگران برای سال آینده مورد نقد و بررسی قرار گیرد. پیشنهادات مختلفی از سوی نمایندگان کارگران و کارفرمایان مطرح شده ،اما هنوز به نتیجه ی نهایی نرسیده است.

   

  در جلسه ی هفته گذشته شورای عالی، کار سناریوهای مختلفی ، مورد بررسی قرار گرفت.  در آن جلسه وزارت کار پیشنهاد افزایش شصت درصدی حق مسکن را ارائه داده ، که با این پیشنهاد حق مسکن با بیست و چهار هزار تومان افزایش، به شصت و چهار هزار تومان می رسد. اما نمایندگان کارگری افزایش حق مسکن به دویست و پنجاه هزار تومان را ،به شورای عالی کار ارائه دادند. 

   

  نمایندگان کارفرمایی نیز در این نشست،  سناریوی افزایش حق مسکن به میزان (رشد تورم) را مطرح کردند، که تقریباً به پیشنهاد وزارت کار نزدیک است.

   

  قرار است فردا این پیشنهادات مورد نقد و بررسی قرار گیرند. طبق گزارشات مهر ماه ، معاملات مسکن شهر تهران که از سوی بانک مرکزی منتشر شد،در هفت ماه سال 1397، تعداد معامله های آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به 3/84 هزار واحد مسکونی رسید، که در مقایسه با مدّت مشابه سال قبل از آن، 9/14درصد کاهش را نشان می‌دهد. در این مدّت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده، از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران 1/70میلیون ریال بوده است، که نسبت به مدت مشابه سال قبل 4/55 درصد افزایش را نشان می‌دهد.قیمت اجاره بها نیزحدود چهل درصد افزایش داشته است.

   

   آمار غیر رسمی هم حکایت از این موضوع را دارد، که قیمت مسکن در سال 97 افزایش حدود هفتاد درصدی داشته است. در چنین شرایطی میزان افزایش حق مسکن کارگران،  برای سال آینده باید چقدر باشد تا آنها بتوانند بخشی از هزینه های مسکن خود را تأمین کنند! طبق آمارهای اعلام شده از سوی نمایندگان کارگران،  در حال حاضر جامعه  حداقل بگیر حدود پنجاه درصد دستمزد خود و در برخی موارد بیشتر را صرف هزینه ی اجاره بهاء  یا اقساط مسکن می کنند. بنابراین افزایش بیست و چهار تا شصت و چهار هزار تومانی حق مسکن،  دردی از کارگران را دوا نخواهد کرد

  تیم خبری بازارمتریال

  Leave your comment