بسته
(0) آیتم ها
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
همه دسته ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  بازار مسکن هنوز کساد است و مردم برای خرید خانه ریسک نمی‎کنند.

  سه شنبه, 13 آذر,1397

   قیمت اوراق تسهیلات مسکن ، در حالی که در هفته های گذشته، در قیمت 57 تا 60 هزار تومان ثابت مانده بود، طی روزهای گذشته، با کاهش چشمگیری مواجه شده است. علت این کاهش را می توان به دلیل افزایش میانگین قیمت مسکن در آبان ماه ، بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، جستجو کرد! براساس گزارش تازه ی وزارت راه و شهرسازی، میانگین قیمت هر مترمربع ، آپارتمان مسکونی در شهر تهران ، در آبان ماه امسال ، حدود 9.2 میلیون تومان رسیده ، که از کاهش بیش از پیش قدرت خرید مسکن خانواده ها ،حکایت دارد! به همین علت، اوراق و وام های مسکن، بیش از گذشته ، اثرگذاریهای خود را در افزایش قدرت خرید خانواده ها از دست داده اند، و به همین علت، تقاضا برای خرید این اوراق کاهش داشته ، که این کاهش تقاضا، منجر به افت شدید قیمتها شده است.

  قیمت هر برگه تسهیلات مسکن «متعلق به بانک عامل حوزه مسکن» صادرشده در بهمن 95 ،با نماد تسه «9511 » دیروز در فرابورس ، با قیمت چهل و هشت هزار و پانصد و پنجاه تومان به فروش رسید.که البته در معاملات امروز با کمی افزایش قیمت، بیش از چهل و نه هزار تومان معامله شد! قیمت برگه های تسهیلات مسکن،  صادره در شهریورماه  96 «9606» نیز در معاملات دیروز، به قیمت 48 هزار و 500 تومان معامله شد، که امروز با حدود 4 درصدافزایش، به رقم پنجاه هزار تومانی برگشت. همچنین هر برگه تسهیلات مسکن صادره در اسفندماه 95 نیز چهل و نه هزار و دویست تومان به فروش رسید.

  از دیگر اوراق تسهیلات مسکن ، که امروز در فرابورس معامله شد، برگه های صادره در فروردین 96 «9601» با قیمت پنجاه هزار و سیصد تومان بود. این کاهش قیمت در نمادهای صادره ، در نیمه ی دوم امسال نیز مشهود بود،  که به عنوان نمونه اوراق تسهیلات مسکن صادره در مهر امسال «9707» روز گذشته با قیمت پنجاه و دو هزار و دویست و پنجاه تومان، به فروش رسید، و امروز به پنجاه و پنج هزار تومان برگشت.

  از دیگر اتفاقات دیروز بازار سرمایه در بخش اوراق تسهیلات مسکن، فروش 10 نماد با قیمت چهل و نه هزار تومان بود ، که به انواع برگه های صادره در بازه زمانی ابتدای 96 تا نیمه ی دوم 97 اختصاص داشت،  ولی این اوراق امروز با کمی افزایش روبه رو شده،  و اکثرا به بالای پنجاه هزار تومان بازگشته اند.

  رسیدن قیمت برگه های اوراق تسهیلات مسکن، به زیر پنجاه هزار تومان در هشت ماه گذشته ، بی سابقه بوده است.

  ارزانترین برگه ی تسهیلات مسکن که دیروز خرید و فروش شد، اوراق منتشره در آذرماه 95 «9509» به قیمت سی و نه هزار تومان بود، و امروز این نماد باز هم با کاهش مواجه شد، و به سی و هفت هزار و هفتصد تومان رسید.  علت این اتفاق، منقضی شدن تاریخ این برگه هاست! بر اساس آیین نامه ی سازمان بورس و اوراق بهادار، هر برگه تسهیلات مسکن،  از زمان انتشار تنها دوسال فرصت دارد، و کسانی که این برگه ها را در دست دارند، حداکثر ظرف یک ماه پس از تاریخ انقضای آن ، می توانند اقدام به دریافت تسهیلات وام مسکن کنند . در غیر این صورت برگه های مزبور باطل شده و به هیچ وجه کارآیی نخواهند داشت.

  اوراق تسهیلات مسکن، صادره از سوی بانک ملی در مرداد 97 با نماد تملی 705 هم امروز، در کمترین قیمت خود،  از زمان ورود این اوراق تسهیلات مسکن به بازار سرمایه،  تا کنون و با نرخ بیست و هشت هزار و سیصد و نود  تومان،  خرید و فروش شد.

  معاملات اوراق تسهیلات مسکن ، در فرآیندهای امروز بازار سرمایه ، از نظر حجمی نیز با کاهش شدید تقاضا، روبه رو شدند ، بطوری که تعداد اوراق معامله شده برای برگه های صادره،  در اردیبهشت سال گذشته «9602»  یک برگه، تسه 9605، 7 برگه، 9604 در 27 برگه،  و .... بود ، که از کاهش شدید تمایل خریداران مسکن،  به استفاده از تسهیلات  وام مسکن،  به دلیل پوشش دهی بسیار کم این وام ، نسبت به ارزش ملک خبر می دهد!

   

  نوشته شده توسط: فاطمه اسدی

  انصراف از نظر