بسته
(0) آیتم ها
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
همه دسته ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  بازارمسکن (آیا ریزش قیمت در بازار مسکن در راه است؟)

  پنجشنبه, 24 آبان,1397

  بازار مسکن سردرگم است ،این را فعالان بازار مسکن، در پاسخ به سئوالاتی که در خصوص وضعیت بازار بر زبان می آورند و معتقدند هنوز در شرایط تازه بازار خود را پیدا نکرده است، میگویند.در حالی که متوسط قیمت مسکن در تهران به حدود ۸۶ میلیون ریال رسیده است و رشدی ۸۳ درصدی در بازار خرید و فروش این کالا، به گواه آمار به ثبت رسیده ،اتفاق افتاده است، اما بررسی ها نشان می دهد از حدود یک ماه قبل بار دیگر رکود در این حوزه خودنمایی کرده ،و خرید و فروش به کف رسیده است.

  یکی از فعالان بازار مسکن در مرکز تهران درباره ی میزان خرید و فروش گفت: تحت تاثیر افزایش نرخ مسکن، خانه های قدیمی و حتی کلنگی خریداران خوبی پیدا کرده بودند و بازار روی حرف، فروشنده ها میچرخید ،اما درست زمانی که ماجرای انتخاب شهردار پیش آمد ؛ دوباره سکته ای در بازار رخ داد .

  وی با اشاره به اتفاقات هفته  اخیر گفت: وقتی شهردار جدید انتخاب شد، عده ای گفتند شرایط صدور مجوز ساخت و ساز خواهد کرد و از این رو دیگر به راحتی نمی توان ساختمان های چند طبقه ساخت.

  وی گفت: همین روز چهارشنبه ،خبری بازار را تکان داد ،و شرایط ساخت و ساز خصوصا در حوزه ی تعداد پارکینگ ها عوض می شود و طبیعیست، که در چنین شرایطی ابتکار عمل بازار از دست فروشنده خارج میشود. وی گفت: تا زمانی که شهردارتازه  وارد، برنامه اش در حوزه ساخت و ساز را اعلام نکند، این رکود ادامه دار خواهد بود.یکی از مشاوران املاک ،در منطقه ی فردوسی نیز دراینباره گفت: آگهی فروش خانه کاهش پیدا کرده است و این روزها اغلب کسانی که برای خرید ،مراجعه می کنند، در حقیقت متقاضی فهمیدن قیمت ها هستند نه خرید و فروش واقعی ! وی ادامه داد: اگر سختگیریهای شهردار برای صدور مجوز ساخت و ساز، حقیقت داشته باشد، بازار ملک کلنگی که امسال رونق گرفته بود، بار دیگر کساد خواهد شد.

  متقاضیان واقعی خرید کنند...

  مصطفی خسروی ، رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیر گفت: بازار مسکن در مدت زمان کوتاهی شاهد دو تغییر بزرگ بوده است، اول تغییر وزیر راه و شهرسازی و دوم تغییر شهردار،در نتیجه طبیعی است که، وقفه ای برای اطلاع یافتن از برنامه های این دو مسئول، که به طور مستقیم با بخش بازار مسکن در ارتباط هستند، داشته باشد!وی گفت: این نافی خرید و فروش نیست و من همچنان معتقدم ،متقاضیان واقعی که پولی برای خرید دارند، دست نگه ندارند و خرید خود را انجام دهند، چرا که حضور سرمایه گذاران در این بازار فعلا کاهش یافته است و این وضعیت ،بازار را در اختیار مصرف کننده قرار می دهد.او در پاسخ به این سئوال که ریزش قیمت دلار و سکه چقدر در کاهش قیمت مسکن موثر بوده است، گفت: گذشته از جو روانی ،عوامل بنیادین تولید مسکن نیز، با رشد قیمت روبرو بوده اند ، مصالح ساختمانی و آهن آلات و غیره، همگی گران شده اند و این گرانی سبب افزایش قیمت تمام شده ی مسکن می شود. او ادامه داد: به نظر نمی رسد شوک کاهشی در بازار مسکن در راه باشد، اما بی تردید، تخلیه ی حباب روانی بازار سکه و ارز بر تخلیه ی حباب روانی بازار مسکن نیز تاثیرگذار بوده است. نه افزایش وام، نه انفرادی سازی، راهکار چیست؟ در عین حال برخی کارشناسان اقتصادی نیز با تاکید بر اینکه، نه افزایش تسهیلات در شرایط فعلی تاثیرگذار بوده است و نه سیاستگذاری در جهت انفرادی سازی، تاکید دارند، که باید با اجرای سیاست هایی انبوه سازی را در کشور تشویق کرد .چرا که هم مانع گسترش افقی شهرها می گردد و هم هزینه ی ساخت و ساز را کاهش می دهد .بیت الله ستاریان در این خصوص می گوید : مسکن محل امن سرمایه گذاری بلند مدت است، اما بی تردید برای کاهش هزینه های ساخت و ساز، به منظور ایجاد شرایط دسترسی همه اقشار جامعه،  به مسکن لازم است تدابیری برای کاهش هزینه ی تمام شده اندیشیده شود .به گفته وی توجه به انبوه سازی و استفاده از تکنولوژی های مدرن، در فرآیند ساخت و ساز، این امر مهم را محقق خواهد کرد.

   

  نوشته شده توسط: فاطمه اسدی

   

  انصراف از نظر