Close
0 items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  آیا مبلغ وام مسکن افزایش می یابد؟

  Monday, November 26, 2018

  یکی از مهم‌ترین تسهیلاتی که بانک‌ها در اختیار مردم قرار می‌دهند، تسهیلات مسکن است،که متقاضیان زیادی را دارد و به دلیل بالا بودن تعداد اقساط ، به عنوان کمک هزینه‌ای مناسب،  برای خرید منزل مورد استفاده قرار می‌گیرد! کمک هزینه‌ای که این روزها رقم آن،  نسبت به قیمت منازل مسکونی پایینتر است.

  تسهیلات 160 میلیون تومانی مسکن،  در حال حاضر فقط 22 درصد از قیمت یک واحد مسکونی 60 متری، بر اساس میانگین قیمت مسکن شهر تهران را پوشش می‌دهد! به طوریکه مثلا اگر شخصی قصد خرید یک منزل مسکونی 60 متری، را در تهران داشته باشد، به طور میانگین باید حدود 516 میلیون تومان ، هزینه کند و این در حالیست که ، تسهیلات مسکن در حال حاضر 160 میلیون تومان است.

  تیرماه امسال ،قدرت تسهیلات مسکن،  برای خرید منزل مسکونی 60 متری در تهران 26 درصد بود،  که با توجه به افزایش میانگین قیمت مسکن شهر تهران،  به هشت میلیون و 600 هزار تومان، قدرت پوشش‌دهی تسهیلات نیز،  کاهش زیادی پیدا کرد.

  در این بین،  رکود بازار مسکن،  به دلیل پایین بودن توان خرید متقاضیان، تشدید پیدا کرد، و بعضی معتقدند باید رقم تسهیلات خرید ، افزایش پیدا کند، اما بعضی دیگر نیز می‌گویند: اگر قرار باشد سقف تسهیلات بالا برود ، باید به بخش تولید مسکن، اختصاص پیدا کند ، و در آن صورت با افزایش عرضه، بازار متعادل خواهد شد.

  با این حال میبینیم که، هنوز تسهیلات مسکن ، متقضیان زیادی دارد و افرادی که قصد خرید منزل دارند، از این تسهیلات استفاده می‌کنند. چنان که در هفت ماهه ی نخست امسال ، نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تسهیلات بانک مسکن ، بیش از 35 درصد افزایش یافته است ! تسهیلاتی که عمده ی آن مربوط به خرید و بازسازی منازل مسکونی، اختصاص داشته است.

  بر اساس این گزارش، بانک مسکن در هفت ماهه ی نخست امسال ، (رقمی بالغ بر 10 هزار و 849 میلیارد و 375 میلیون و 300 هزار تومان )، به متقاضیان سراسر کشور، تسهیلات ،پرداخت کرده است.

  گزارش عملکرد تسهیلات منعقد شده، و اعطایی بانک مسکن ،طی هفت ماهه ی نخست امسال،  نشان می دهد ، کل تسهیلات منعقد شده،  و اعطایی ، طی هفت ماهه ی  سال جاری (معادل 10 هزار و 849 میلیارد و 375 میلیون و 300 هزار تومان) بوده که در مقایسه با مبالغ منعقد شده ،  و اعطایی طی دوره ی مشابه سال گذشته،  معادل 35.7 درصد رشد داشته است.

  در هفت ماه ابتدایی سال جاری( 293 هزار و 351 فقره ) تسهیلات از سوی بانک مسکن، به متقاضیان سراسر کشور پرداخت شد، و این در حالی است که، در همین بازه زمانی ، در سال گذشته حجم تسهیلات پرداختی( معادل 198 هزار و 479 فقره) بوده است.

  ارزش کل تسهیلات پرداخت شده، در هفت ماه ابتدایی سال گذشته( معادل 7996 میلیارد و 56 میلیون و 200 هزار تومان) بوده است!

   گزارش عملکرد مربوط به نخستین ماه، از فصل پاییز سال جاری، نیز حاکی از آن است که در مهرماه سال جاری( 50 هزار و 347 فقره تسهیلات به ارزش 1806 میلیارد و 516 میلیون تومان) به متقاضیان وام اعطا شده است.

  این در حالی است که با توجه به تورم بخش بازار مسکن ، در ماه‌های اخیر و افزایش قابل توجه قیمت مسکن در این مدت، و همینطور، رکودی که به دلیل افزایش قیمتها و کاهش قدرت خرید مردم ایجاد شده است، بانک مرکزی باید دیر یا زود ، سقف تسهیلات مسکن را افزایش بدهد، تا بتواند رونقی را در بخش بازار مسکن ،ایجاد کند.

  با این حال، یکی از وظایف مهم بانک مرکزی،  این است که این اتفاقات،  در شرایطی رخ دهد که موجب تورم ،بخش مسکن نشود، چرا که در این صورت این افزایش سقف تسهیلات ، نیز بی‌نتیجه خواهد ماند!موضوعی که رئیس ‌کل بانک مرکزی نیز، بر آن تاکید کرده است.

  عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی، نیز کم بودن رقم تسهیلات مسکن، با توجه به قیمت‌های فعلی را پذیرفته، و با این حال اعلام کرده است،  که روی این موضوع ،باید کار شود تا ایجاد مشکل نکند.

  وی با بیان اینکه درخصوص تسهیلات بازار مسکن ، نیز صحبت‌هایی انجام شده است، اظهار کرد: ما در این زمینه باید هم به فکر رونق بهینه ی بخش بازارمسکن باشیم ، و هم حواسمان باشد که تورم ایجاد نشود، که به محض گرفتن تصمیمات مناسب،  آن را اعلام می‌کنیم.به این ترتیب به نظر می‌رسد ، که پس از اصلاحات اولیه ی  نظام بانکی کشور، که در حال حاضر ،مهم‌ترین وظیفه ی بانک مرکزی ،در کنار کنترل بازار ارز است! نیز فکری به حال تسهیلات بازارمسکن شود، و می‌توان پیش‌بینی کرد ، که سقف تسهیلات بازارمسکن ،در آینده ای نه چندان دور، افزایش پیدا خواهد کرد.

   

  نوشته شده توسط : فاطمه اسدی

  Leave your comment