Close
0 items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  آیا حق مسکن ۴۰ هزار تومانی برای کارگران، متناسب با شرایط و هزینه ها است؟

  Sunday, January 13, 2019

  حمید نجف کارشناس اقتصادی اظهارکرد: اخیراً پیشنهاد افزایش حقّ مسکن کارگران مطرح شده است، که قبل از این که به شورای عالی کار ارائه شود، باید ببینیم مبلغ چهل هزار تومان حق مسکنی که همین حالا به کارگران می‌دهند ، در زندگی خانواده های کارگری تأثیرگذار بوده است یا خیر؟

  وی ادامه داد: طبعاً با توجه به افزایش هزینه‌ها و تاثیر نوسانات نرخ ارز بر خیلی از بازارهای داخلی از جمله مصالح ساختمانی ، ابزارآلات ساختمان و مسکن، نمی‌توان انتظار داشت ، حق مسکن چهل هزار تومانی، کمکی به جبران هزینه‌های مسکن  برای کارگران کند؛ بنابراین اگر افزایش حقّ مسکن، رقم قابل توجّهی باشد و به جبران هزینه ی مسکن کارگران کمک کند، خوب است،  ولی اگر قرارباشد مثل سال‌های گذشته بیست هزار تومان دیگر روی آن بگذاریم، مطرح نشود بهتر است.

  این کارشناس اقتصادی گفت: کسانی که به دنبال افزایش بیست  هزار تومانی حق مسکن کارگران هستند،  باید بدانند که دیگر در گذشته زندگی نمی‌کنیم، و لازم است برای بالا بردن قدرت خرید مردم ، بویژه کارگران متناسب با شرایط آینده اقتصادی، تصمیم بگیریم، چون با توجّه به چند برابر شدن هزینه‌های زندگی ، چهل هزار تومان حق مسکن،  دیگر توجیهی ندارد ، و نمی‌توان با آن خانه‌ای اجاره کرد.

  وی پیشنهاد کرد: اگر مسئولان واقعاً به دنبال افزایش حق مسکن کارگران هستند،  می‌توانند میزان اجاره ‌بها در کلان‌شهرهایی مثل تهران را محاسبه کنند، و پنجاه درصد آن را به عنوان حقّ مسکن برای کارگران در نظر بگیرند.

  نجف درعین حال با تأکید بر لزوم افزایش قدرت خرید بیشتر جامعه ، برای سال آینده، اظهار کرد: با توجه به شرایط فعلی اقتصاد نمی‌توان سال بعد را پیش‌بینی نمود، ولی اگر بخواهیم قدرت خرید مردم را بالا ببریم، افزایش بیست درصدی حقوق و دستمزدها تأثیری نخواهد داشست، درست است که به شرایط سختی نرسیده‌ایم، ولی فشار موجود روی طبقات محروم، خیلی بیشتر شده و معیشت اقشار ضعیف و کارگران را در شرایط سختی، قرار داده است،  تا جایی که طبقات متوسط نیز به طبقات پایین‌تر نزول کرده‌اند.

  به گفته این کارشناس اقتصادی، باید با درنظر گرفتن واقعیت های موجود درجامعه ، و پیش‌بینی شرایط آینده،  نسبت به ترمیم یا افزایش حقوق و دستمزد کارگران، و کارمندان تصمیم عقلانی بگیریم.

  وی در پایان گفت: برای این که قدرت خرید و معیشت کارگران بهتر شود، باید هزینه‌های زندگی آنها ، در بخشهای درمان،‌ مسکن و خوراک کاهش یابد، و حمایت‌های شایسته‌ تری از کارگران صورت بگیرد.

  از سال 1394 تا کنون حق مسکن کارگران به میزان چهل هزار تومان، در فیش‌های حقوقی آنها درج می‌شود.آخرین باری که حق مسکن کارگران افزایش پیدا کرد سال 1393 بود،  که طبق مصوّبه شورای عالی کار از بیست هزار تومان به چهل هزار تومان افزایش یافت ، ولی اجرای این مصوبه در سال 1394 به دلیل این که به تصویب هیأت وزیران نرسید، هرگز عملی نشد تا این که در سال 1395 میزان کمک هزینه ی مسکن تمام کارگران مشمول قانون کار با تصویب هیأت دولت به چهل هزار تومان افزایش پیدا کرد،  و پس از آن ابلاغ ، و در سراسر کشور اجرایی شد.

  تیم خبری بازارمتریال

  Leave your comment