بسته
(0) آیتم ها
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
همه دسته ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  چرا برخی از ایرانی‌ها عشق نمای رومی دارند؟

  سه شنبه, 25 دی,1397

  مدیرگروه معماری دانشگاه آزاد اسلامی چالوس،  به این موضوع تأکید دارد ، که استفاده از مصالح ساختمانی،  باید با بوم و ناحیه سازگار باشد ومی‌گوید: در حال حاضر مردم هزینه های زیادی بابت نمای رومی می‌دهند ، که این نماها علاوه بر هزینه های زیادی که روی دست آنها می گذارد، هیچ سازگاری با بوم نداشته،و کلیشه‌ای هستند، و موجب هدررفتن سرمایه‌های ملّی نیز می‌شوند.

  علی اصغرزاده با اشاره به وضعیت نامناسب بعضی از مصالح در ساخت‌ وساز مازندران، اظهار کرد: نظارت نکردن کافی از سوی نهادهای نظارتی،  مثل  نظام مهندسی و شهرداری‌ها ، موجب ترویج مصالح ساختمانی نامناسب و غیر استاندارد می‌شود.

  وی با بیان این که،در هر ساخت و سازی باید به میزان انرژی،  و سیمای شهر هم توجه شود، افزود: باید به این نکته ها توجه شود که آیا مصالح مورد نظر قادر به صرفه جویی در انرژی هستند،و یا اینکه این مصالح تا چه میزان با طبیعت، بوم و سیمای شهر و روستا تطابق دارند، و در این میان نقش نهادهای نظارتی بسیار با اهمّیت است.

  این استاد دانشگاه در حوزه معماری،  با اشاره به این که مصالح مورد استفاده در معماری شهری ، در بسیاری از مناطق رعایت نمی‌شود، تصریح کرد: متأسفانه استفاده از مصالح عمومی، که دارای کیفیت بومی هستند بسیار کم شده، همچنین مصالحی به بازار وارد شده ، که با بوم سازگار نیستند و این یک ضعف بزرگ محسوب می شود.

  وی بر لزوم تشکیل کمیته ی نظارت ، بر استفاده از مصالح ساختمانی ، در شمال کشور تأکید کرد و یادآور شد: استفاده از چوب در معماری ، می‌تواند جایگزین بسیاری از مصالح،  در ساختمان و نما باشد،  که نیاز است این صنعت بیشترتقویت شود. متأسفانه با وجود داشتن رشته ی چوب در دانشگاه‌های شمالی کشور،  و ظرفیت‌های فراوانی که در صنعت چوب وجود دارد ، اما چوب مورد نیاز از خارج وارد کشور می‌شود،  که نیاز است به این صنعت و فارغ التحصیلان آن ، توجه بیشتری شود.

  اصغرزاده، استفاده از سفال را در سقف ساختمان سازی،  به عنوان یکی از مصالح مناسب  و منطبق با بوم و سیمای طبیعی دانست و گفت: در صنعت معماری، سقف به عنوان نمای پنجم مطرح است،  که دارای اهمّیت زیادی بوده و به جای استفاده از مصالح سرطان زا ، که در دوره ای بسیار متداول و رواج شده بود، می توان در ساخت و سازها از سفال استفاده کرد.

  وی اضافه کرد: در دهه‌های 30 و 40 پیوستگی خوبی در سقف خانه ها وجود داشت، که متأسفانه اکنون وجود ندارد ، بنابراین باید  از نظام مهندسی و شهرداری خواست، که به پیوستگی سقف منازل نیز توجه کنند. استفاده از سفال و آجر ، علاوه بر سازگاری با بوم موجب جلوگیری خروج ارز از کشور،  و در نتیجه اشتغال زایی خواهد شد.

  تیم خبری بازارمتریال

  انصراف از نظر