Close
0 items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  سهم ناچیز وام 80 میلیون تومانی در بهای مسکن

  Monday, December 3, 2018

  وقتی تسهیلات 80 میلیون تومانی مسکن در سال 93 راه اندازی شد، سهم این تسهیلات از قیمت بازارمسکن به این اندازه‌ بود، که متقاضیان خانه اولی مسکن را، تشویق به سپرده‌گذاری در این صندوق کند؛

  اما به تدریج و بخصوص از شش ماهه ی دوم سال 96 روند صعودی قیمت‌ها، به حدی بالا گرفت ،که سهم این وام از قیمت مسکن را تا حد قابل توجهی کاهش داد. قیمت مسکن در یک سال، منتهی به آبان ماه امسال 91.5 درصد رشد کرده است؛ این رشد در برخی مناطق کشور به بیش از 100 درصد ،هم رسیده است.

  اگر یک گیرنده ی تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم ، که با سپرده‌گذاری 40 میلیون تومانی،  و انتظار یک ساله می‌توانست قدرت خرید مسکن خود را ، به میزان قابل توجهی افزایش دهد، امروز با سرمایه‌گذاری در این صندوق، امکان زیادی برای خرید مسکن نخواهد داشت!

  براساس آمارهای بانک مرکزی، از قیمت مسکن در مناطق 22‌گانه ی شهر تهران، سهم وام 80 میلیون تومانی مسکن،  در مهر ماه سال 96 به طور متوسط 22.2 درصد بوده است. اما این سهم در 11 منطقه ی شهر تهران، بالای 30 درصد و در سه منطقه ، بالای 40 درصد از قیمت مسکن بوده است!

  آخرین آمار بانک مرکزی از قیمت مسکن،  به آبان ماه امسال مربوط می‌شود. در این ماه سهم وام مسکن 80 میلیون تومانی، از قیمت مسکن ، در هیچیک از مناطق شهر تهران بالای 30 درصد نبوده است. بالاترین سهم منطقه ی 18 با 29.5 درصد است.

  با توجه به اینکه متقاضی وام 80 میلیون تومانی، به ازای سپرده ی 40 میلیون تومانی خود، یک سال باید صبر کند، مطمئناً تقاضا برای این نوع سرمایه‌گذاری، به شدت کاهش خواهد یافت و کم خواهد شد؛ بانک مسکن گزارشی درخصوص سرمایه‌گذاری در صندوق پس‌انداز مسکن در ماههای اخیر،  و تفاوت آن با چند سال گذشته، را منتشر نکرده است ، اما تغییرات قیمت مسکن،  این گزاره ی احتمالی را ، تقویت می‌کند.

   

  نوشته شده توسط : فاطمه اسدی

  Leave your comment