Close
0 items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  تسهیلات رایج در بازار مسکن را بشناسید

  Wednesday, November 14, 2018

   

  اگر به دنبال خرید ملک یا سرمایه‌گذاری هستید، و پول کافی برای خریدن آن ندارید نگاهی به انواع وام های موجود در بخش مسکن ، داشته باشید.

  در حال حاضر چهار نوع تسهیلات، از طریق بانک‌ها و بازار سرمایه ،برای خریداران ارائه داده می‌شود.این تسهیلات شامل : ( وام صندوق پس‌انداز یکم، وام اوراق دار بانک ملی، وام مسکن جوانان و وام مسکن بانک سامان است).

  وام بعدی مسکن نیز با نام وام تعمیر، یا جعاله است، این تسهیلات ،مخصوص تعمیر مسکن یا ساختمان است، بانک‌ها وام تعمیر مسکن را در انواع با سپرده، و بدون سپرده ،می‌پردازند. سود این نوع وام‌ها 18 درصد، و در برخی از بانک‌ها مانند بانک ایران‌زمین، 22 درصد است. حداکثر بازپرداخت این نوع وامها، در اکثر بانک‌ها 36 ماهه ،با ضمانت‌های شخصی، و سند ملکی و میزان آن بین 10 تا 80 میلیون تومان است و بدون نیاز به سپرده‌گذاری می باشند. البته برای اخذ این نوع وامها، توسط دو بانک (دی و حکمت ایرانیان) باید سپرده‌گذاری داشته باشید.

  وام‌های اوراق دار

  برای دریافت این نوع وامها، باید متقاضی سری به (بازار سرمایه) بزند. هم‌اکنون هر برگه ی اوراق بازار سرمایه 500 هزارتومانی ، برای انواع بازه‌های زمانی از 61 تا 63 هزار تومان است! یعنی برای خرید یک برگه اوراق 500 هزارتومانی باید حدود 56 تا 62 هزار تومان پرداخت کنید.

  بر اساس آخرین مصوبه ی شورای پول و اعتبار، سقف پرداخت وام‌های مسکن، از محل خرید اوراق، برای هر نفر و زوجین، به ترتیب در کلان‌شهر تهران،  70 و 120 میلیون در شهرهای بزرگ با جمعیتی بالای 200 هزار نفر، 60 و 100 میلیون ،در شهرهای کوچک 50 و 80 میلیون تومان، با سود 17.5 درصد است. یعنی اگر یک شهروند تهرانی، به دنبال دریافت وام 70 میلیون تومانی باشد، از طریق برگه‌های اوراق ،باید حدود 140 عدد برگه ،از فرا بورس باقیمت تقریبی 62 هزار تومان، خریداری کند. قیمت کل این اوراق 8 میلیون و 680 هزار تومان است و خریدار فوق می‌تواند بدون در انتظار ماندن، اوراق را به وام تسهیلات ،تبدیل کند.

  میزان اقساط وام اوراق تسهیلات

  چنانچه گفته شد ، نرخ سود این تسهیلات 17.5 درصد بوده و بازپرداخت آن ،ساده یا پلکانی در طی 12 ماه است.

  چالش‌های اخذ تسهیلات از طریق برگه‌های اوراق

  به عقیده ی بسیاری از کارشناسان ، در حوزه ی مسکن ، با رشد روز افزون قیمت‌های مسکن، این نوع وام جوابگوی مناسبی برای خرید ملک نیست، و بخش خیلی کمی، از قیمت کل مسکن را جوابگوست. در این اقساط ، این نوع وام بسیار سنگین بوده ، و پرداخت آن برای خیلی از خانواده‌ها ، ‌بخصوص کارمندها ،امکان‌پذیر نیست؛ اما شاید مهم‌ترین مشکل این اوراق، از نگاه متقاضیان ، قیمت اولیه ی تهیه اوراق است، چرا که یک زوج در تهران، برای دریافت وام 120 میلیون تومانی ،باید 120 اوراق ،باقیمت 62 هزار تومان، یعنی معادل 14 میلیون و 880 هزار تومان، بپردازد .که در ابتدای اخذ تسهیلات رقم بسیار بالایی است.

  مزایای اخذ تسهیلات از طریق برگه‌های اوراق

  عدم انتظار ،برای دریافت تسهیلات موردنیاز، و کاهش روندهای اداری این نوع وام ، می‌تواند دو مزیت اخذ این تسهیلات باشد.

  وام صندوق پس‌انداز یکم

  این نوع وام عمر سه‌ساله داشته ،و با تصویب شورای پول اعتبار، از سوی بانک مسکن به متقاضیان آن پرداخت می‌شود.

  این وام نیز مانند وام اوراق تسهیلات، به دو شکل انفرادی و زوجین پرداخت می‌شود. در حال حاضر میزان وام صندوق پس‌انداز یکم، در کلان‌شهر تهران به‌صورت انفرادی و زوجین به ترتیب 80 و 160 میلیون تومان است. در شهرهای بزرگ 60 و 120 میلیون تومان و در شهرهای کوچک 40 و 80 میلیون تومان، با نرخ سود 8 درصد بوده و طول بازپرداخت آن 12 ماهه است.

  چالش‌های اخذ تسهیلات از صندوق یکم

  برای دریافت این تسهیلات باید نصف مبلغ وام، به مدت یک سال در بانک سپرده‌گذاری شود؛ یعنی اگر میخواهید وام 80 میلیون تومانی به‌صورت انفرادی بگیرید و ساکن در تهران هستید ،باید 40 میلیون این مبلغ را در بانک به مدت یک سال سپرده‌گذاری کنید. به‌جز کار ذکرشده ،اقساط گران و چند برابری بازپرداخت این وام هم دو نمونه از دغدغه‌های دریافت این نوع وام محسوب می‌شوند. به‌طور مثال ، متقاضی زوج برای دریافت وام 80 میلیونی علاوه بر بلوکه کردن 40 میلیون تومان در بانک مسکن، باید این میزان وام را با سود 45 میلیون تومانی، به بانک بازگرداند.

  مزایای وام

  سود 8 درصدی این وام ،همراه با کاهش روند اداری ، برای دریافت وام جزء مزایای تسهیلات صندوق یکم محسوب می‌شود.

  صندوق پس‌انداز وام جوانان 

  طبق اعلام بانک مسکن، حداکثر تسهیلات مسکن ، برای حساب‌های پس‌انداز مسکن جوانان ، که در سال 97 افتتاح‌شده‌اند، در پایان سال پانزدهم ، برای شهر تهران 213 میلیون تومان، در شهرهای بزرگ (بالای 200 هزار نفر جمعیت) 177 میلیون تومان ، و در سایر شهرها (زیر 200 هزار نفر جمعیت) 142 میلیون تومان ، خواهد بود.

  رقم تسهیلات در سال پنجم و ششم

  صاحبان حساب پس‌انداز مسکن جوانان ، می‌توانند در پایان سال‌های پنجم و ششم ،نیز اقدام به دریافت تسهیلات کنند. طبق اعلام جدید بانک مسکن، صاحبان این حساب‌ها، در شهر تهران می‌توانند ،در پایان سال پنجم، 91 میلیون تومان، در شهرهای بزرگ (بالای 200 هزار نفر جمعیت) 76 میلیون ،و در سایر شهرها (زیر 200 هزار نفر جمیعت)، 61 میلیون تومان، تسهیلات دریافت کنند. همچنین در پایان سال ششم، و با توجه به موقعیت جغرافیایی، به ترتیب 100 میلیون (تهران)، 83 میلیون (شهرهای بزرگ) و 66 میلیون تومان ، سایر شهرها تسهیلات به دارندگان حساب پس‌انداز پرداخت می‌شود.

  سود و اقساط تسهیلات مسکن جوانان

  طبق اعلام بانک مسکن، نرخ سود تسهیلات با سپرده، از محل حساب پس‌انداز مسکن جوانان 9 درصد تعیین‌شده است. ضمن اینکه ، بیشترین دوره ی  بازپرداخت اقساط ،در شبکه ی بانکی برای این تسهیلات در نظر گرفته‌شده، و دریافت‌کنندگان تسهیلات مسکن جوانان می‌توانند در بیشترین زمان ممکن اقساط خود را پرداخت کنند. سقف زمانی بازپرداخت اقساط تسهیلات مسکن جوانان، 20 سال ،تعیین‌شده است.

  مزایای حساب پس‌انداز مسکن جوانان

  بر اساس این وام می‌توان، برای خرید، احداث و تکمیل یک واحد مسکونی، جعاله و توام با حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم، اوراق گواهی حق تقدم ،به‌صورت انفرادی و زوجین، از دیگر مزایای قابل‌توجه این حساب است. ضمن اینکه تسهیلات این حساب، به خانه‌های بالای 20 سال ساخت، نیز تعلق می‌گیرد.

  وام مسکن بانک سامان

  این وام حدود 60 میلیون تومان بوده است و توسط بانک سامان ،برای متقاضیان با 18 درصد ارائه می‌شود. برای دریافت این وام باید سند ملکی، به بانک سامان ارائه شود.

  مزایای وام مسکن بانک سامان

  هر شخصی در صورت داشتن سند ملکی ، می‌تواند از این وام بهره‌مند شوند، و هیچ محدودیتی برای دریافت آن وجود ندارد، اما چالش آن مربوط به میزان اندک وام، و نرخ سود 18 درصد است.

   

  نوشته شده توسط : فاطمه اسدی

   

  Leave your comment