Close
0 items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  اثر قیمتی بازار (کلنگی) بر معاملات مسکن

  Sunday, November 11, 2018

  در طی کمتر از دو ماه سپری شده از پاییز ،بازار املاک کلنگی نیز به پیروی از آپارتمان‌های مسکونی، از حرارت افتاده، و مراجعه  ی سازندگان و سرمایه‌گذاران،  برای خرید این واحدها با کاهش زیادی همراه بوده است. مشتریان اصلی املاک کلنگی، سازنده‌ها و سرمایه‌گذاران ساختمانی هستند، که قصد ساخت و ساز در این املاک را دارند. و روی این بازار ،در بازه زمانی بلند مدت (حداقل دو ساله تا زمان تکمیل پروژه ساختمانی) حساب می‌کنند. اما به دلیل افزایش قیمت چشمگیر قیمت مصالح ساختمانی، در ماه‌های اخیر، تمایل به شروع کردن برای پروژه‌های ساختمانی جدید، در میان سازندگانريال مقداری کاهش یافته است. هر چند بسیاری از سازنده‌ها بر این باورند ،که قیمت نهایی آپارتمان، در پایان ساخت و سازهای جدید، با توجه به قیمت بالای زمین و مصالح ساختمانی گران، از سطوح فعلی قیمت‌ها ،نیز می‌تواند به مراتب  خیلی بیشتر باشد، اما با این حال، افزایش هزینه‌های ساخت و ساز، از تمایل سرمایه‌گذاران، برای ساخت و ساز کاسته است.

  البته در بازار کنونی نیز ، تعداد سازنده‌هایی که  فعال هستند، کم نیست، اما تمایل سرمایه‌گذاران غیر متخصص، در حوزه ی بازار مسکن، به دلیل افزایش هزینه ی  ساخت و ساز، مشاهده ی رکود حاکم بر بازار مسکن ،و دیرنقد شدن مسکن ، در مقایسه با بازارهای دیگر سرمایه‌گذاری ، همچون ارز و سکه ،نسبت به ماه‌ها و سال‌های گذشته، نیز کاهش یافته است.

  در این میان، نباید  این نکته را فراموش کرد که ، کاهش معامله هاای که در خرید و فروش مسکن وجود دارد، خود یکی از نتایج افزایش قیمت ،در بازار املاک کلنگی می باشد. به دنبال افزایش قیمت املاک کلنگی ، در طول چند ماه اخیر، قیمت مسکن نیز به تدریج، رو به افزایش گذاشته و فروشنده‌ها به پیروی از مالکان املاک کلنگی، بهای پیشنهادی بالاتری را  برای آپارتمان‌های مسکونی عرضه شده، اعلام کردند و روند رشد شتابان، قیمت مسکن ،شکل گرفت. در این میان ،قیمت املاک کلنگی هم در سراشیبی افزایش افتاد، و هفته به هفته و ماه به ماه ، به سرعت چشمگیری رشد کرد. این رشد قیمتها، تا جایی در دو بازار کلنگی و مسکن، ادامه پیدا کرد که نهایتا، سطح قیمت‌ها از قدرت خرید متقاضیان، خیلی فراتر رفت و بازار مسکن به خوابی عمیق و البته زودرس زمستانی فرو رفت. اکنون نیز به نظر می‌رسد،  با توجه به شرایط عمومی و فعلی  اقتصاد ،در کشور باید برای بازگشت رونق، به سرمایه‌گذاری ساختمانی ،قدری صبر و حوصله کرد و از بازار فعلی نمی‌توان انتظار تحرک و جنب و جوش زیادی داشت.

   

  نوشته شده توسط : فاطمه اسدی

   

  Leave your comment